12 najczęściej popełnianych błędów językowych

Te błędy językowe niezwykle często wkradają się do tekstów, a niektóre także do mowy. Zobacz, czy Ty też je popełniasz!

1) Tę a tą

O ile w mowie sformułowanie „tą lampę” jeszcze się obroni, to w pisowni jest już błędem. Poprawna forma to: tę lampę, tę dziewczynę, tę ławkę itd. Warto zaznaczyć, że w mowie „ę” wymawiamy jako„e”, jedynie lekko zaznaczając nosowość. Wymawianie „ę” jest jedynie charakterystyczne dla niektórych rejonów Polski np. dla Ciechanowa, z czego m.in. słynie Doda i uważane jest za pretensjonalne i hiperpoprawne.

2) Wziąć

Zarówno w mowie, jak i w piśmie, często pojawia się niepoprawna forma „wziąść”. Jedyna poprawna forma to oczywiście „wziąć”.

3) W ogóle

To często błąd w pisowni, który spowodowany jest zapisem słowa tak, jak je słyszymy. „W ogóle” piszemy oddzielnie, forma „wogóle” jest błędna.

4) Naprawdę / Na pewno

Brzmią jakby były pisane oddzielnie… a może jakby były pisane razem? Często mylone ze sobą „naprawdę” i „na pewno” rządzą się jednak swoimi prawami i zapisujemy je według innych reguł, tak jak zapisane powyżej.

5) W cudzysłowie

Jak mawia klasyk „w dupie, nie w dupiu”, a zatem w cudzysłowie, a nie w cudzysłowiu. Teraz już chyba wszyscy zapamiętają, prawda? 🙂

6) Oryginalny

Może niektórym trudno w to uwierzyć, ale sporo osób zapisuje to słowo jako „orginalny”, zapominając o literze „y”, co jest błędem ortograficznym.

7) Tylny

Tylne koło, a nie tylnie. Tylny, a nie tylni. Już nie wspominając o „cofaniu się do tyłu”.

8) Liczba pojedyncza, pojedynczy

Błędny zapis, który często możemy spotkać to „pojedyŃczy”, który ponownie spowodowany jest zapisywaniem słowa ze słuchu.

9) Imię, parę, niosę

Niestety tutaj ponownie winna jest wymowa. Ponieważ „ę” jest nieme, to niestety coraz częściej bywa także pomijane w pisowni, co oczywiście jest błędem. Nie zapominajmy o „ę”, bo można odnieść wrażenie, że w komunikacji zapośredniczonej przez komputer i tak już jest na wyginięciu…

10) Zresztą

Jeśli ekspedientka w sklepie wydaje pieniądze to „z resztą”, ale jeśli zapisujemy partykułę, to zawsze łącznie, np. „Nie lubię słodyczy, zresztą są niezdrowe”.

11) Naraz (jednocześnie)

Jeśli coś jest na jeden raz, to oczywiście zapisujemy oddzielnie: „na raz”. Natomiast w znaczeniu słowa „jednocześnie” piszemy łącznie: „naraz”.

12) Z rzędu

„Trzy dni z rzędu” to jedyna poprawna forma. Niepoprawna, a bardzo często pojawiająca się forma to „pod rząd”,  choć warto zaznaczyć, że ta pierwsza jest już coraz częściej aprobowana przez językoznawców.

A Ty jakie błędy językowe często spotykasz? Które Cię drażnią najbardziej?

Komentarze na temat “12 najczęściej popełnianych błędów językowych

  1. A co powiecie na wyrażenie „w przeciągu miesiąca”? Na zajęciach mój ulubiony wykładowca zawsze mówił, że w przeciągu, to można sobie przeziębić nerki 🙂

Comments are closed.