SlideShare w strategii content marketingowej

Wyprzedź swoją konkurencję, postaw na komunikację wizualną i pokaż się w jednym z najbardziej przyszłościowych mediów opartych na content marketingu. Poznaj SlideShare, który umożliwia dzielenie się wiedzą i wspiera eksperckie pozycjonowanie. Rozpowszechnianie wiedzy jeszcze nigdy nie było tak proste, praktyczne i przyszłościowe!

Artykuł ukazał się w serwisie nf.pl

Facebooka, Instagrama czy Twittera nie trzeba dziś nikomu przedstawić. Dzięki tym serwisom firmy prowadzą dialog z klientem w czasie rzeczywistym. Marketerzy dbają o aktywność w najpopularniejszych kanałach. Często jednak zapominają o kolejnym narzędziu, które ma przewagę nad tymi najbardziej znanymi. Jego siłą są użytkownicy i wartościowe treści publikowane w formie multimedialnych prezentacji. Mowa o SlideShare, który można określić szarą eminencją serwisów społecznościowych.

Niedoceniony gigant

Powstaniu SlideShare w 2006 roku przyświecał prosty cel – dzielenie się wiedzą online. Rashimi Sinha, założycielka SlideShare przyznała, że misją serwisu jest wspieranie profesjonalistów w dzieleniu się prezentacjami i łączenie ludzi poprzez treść. I tak się stało. Obecnie na platformie można się wymieniać prezentacjami, infografikami, PDF-ami, webinariami i innymi dokumentami. SlideShare jest jedną ze 150 najczęściej odwiedzanych stron w Internecie. Ma ponad 60 milionów użytkowników miesięcznie, którzy generują 215 milionów odsłon! W każdym miesiącu użytkownicy portalu przeglądają 3 miliardy slajdów! (źródło: slideshare.net)
W Polsce z tego serwisu korzysta już pół miliona użytkowników miesięcznie. Ale SlideShare to nie tylko społeczność wymieniająca się prezentacjami. To potężne narzędzie content marketingowe i źródło rzetelnych informacji, po które tak często  sięgają świadomi użytkownicy internetu.

Skarbnica wartościowej wiedzy

Zgodnie z oficjalnymi informacjami SlideShare ma ponad 15 milionów przesłanych dokumentów (źródło: slideshare.net). Obejmują bardzo różne zagadnienia – od technologicznych przez biznesowe, zdrowotne, edukacyjne i oczywiście marketingowe.

Platforma SlideShare to miejsce, w którym mogą prezentować swoją wiedzę osoby prywatne, firmy oraz instytucje. Profile na SlideShare ma m.in. NASA, Biały Dom, a także JoePulizzi. Zapewne Ty też na portalu znajdziesz swoje autorytety, za którymi warto podążać, aby być na bieżąco ze światowymi trendami.

Dla kogo?

Nie jest istotne czy sprzedajesz produkt czy usługę. Niezależnie od tego w jakiej jesteś branży. Nie jest ważne czy Twoja firma działa w obszarze b2b, czy b2c. SlideShare jest dla każdego! W tym medium społecznościowym najważniejszy jest pomysł na merytoryczny content i umiejętność estetycznego oraz prostego przekazania wiedzy.

4 powody, dla których warto wykorzystywać SlideShare

SlideShare można określić jako remedium na rosnącą ilość treści i coraz mniejszą ilość czasu na ich przyswajanie. Oto 4 największe korzyści z używania tego narzędzia:

1) Budowa reputacji jako eksperta
SlideShare umożliwia dzielenie się ekspercką wiedzą, wynikami badań, danymi z raportów w sposób uporządkowany i przejrzysty. Profesjonalne materiały wzmacniają Twój wizerunek jako specjalisty. Edukując, budujesz zaufanie, a każda prezentacja przybliża użytkownikom Twoja markę i jej świat.

2) Tworzenie trwałych relacji z klientem
Wiedza + pomysł + zabawa = pozytywne doświadczenie. Wszystko, co przynosi dobre skojarzenia jest lepiej odbierane i zapamiętywane. A tym samym wytwarza emocjonalną więź, która przekłada się na zaangażowanie. Możesz być zatem pewny, że jeśli zainteresujesz użytkownika, wróci do Ciebie po kolejne inspiracje lub gotowe rozwiązania. SlideShare ma funkcjonalność subskrypcji. Osoby, które są zainteresowane wiedzą otrzymują bezpośrednie informacje o nowych zasobach, które pojawiły się na Twoim profilu.

3) Zwiększony zasięg dotarcia
SlideShare skupia miliony użytkowników, aktywne korzystanie z niego daje możliwość zwiększenia zasięgu i dotarcia do potencjalnych, nowych odbiorców. Funkcjonalność osadzania prezentacji, przez kopiowanie kodów, na innych stronach i w mediach społecznościowych to sposób na zwiększenie skali dotarcia Twoich treści.

4) Optymalizacja SEO
SlideShare traktowany jest przez Google jako wiarygodna strona. A materiały na wiarygodnej stronie traktowane są jako rzetelne. Wykorzystaj to. W tekście, w tytule, na poszczególnych slajdach  i w opisie prezentacji używaj swoich słów kluczowych. Warto pamiętać również o odpowiednim tagowaniu dokumentu (wstaw jako pierwszy wyraz kluczowy, który jest najważniejszy). Dodatkową zaletą platformy jest automatyczna transkrypcja tekstów z prezentacji. Zawartość slajdów odczytywana jest również jako zwykły tekst, a to przekłada się na wysokie pozycjonowanie w organicznych wynikach Google’a.

Zalety, czyli w czym SlideShare może Ci pomóc

Zastanawiasz się, do czego może być przydatny Twojej firmie SlideShare? Prezentacje są jednym z bardziej pomocnych narzędzi do generowania leadów, czyli zbierania danych potencjalnych, przyszłych klientów. Treści multimedialne trafiają do odbiorców w najwcześniejszym etapie procesu zakupowego. Podsuwając im ekskluzywny content, pozwalasz na poznanie Twojej marki. W zamian za dostarczenie najwyższej jakości publikacji użytkownik zostawia swoje dane i trafia do bazy kontaktów.  Przykład:  Zobacz 20 przykładów inspirujących i wartościowych prezentacji Power Point według HubSpot.

Prezentacje powinny wzmacniać wizerunek Twojej firmy jednak nie muszą bezpośrednio dotyczyć biznesu, którym się zajmujesz. Mogą jedynie luźno nawiązywać do głównego tematu. Przykład: wiele pięknych wizualnie i dobrych jakościowo prezentacji stworzyli przedstawiciele bloga travelworldpassport.com i wykorzystali je do swojej promocji. Zajrzyj na ich profil. Prawda, że robią wrażenie?

 

Czytaj i odpowiadaj na komentarze, one są źródłem cennych informacji. Świadczą o zaangażowaniu użytkowników. Pochlebne wpisy najbardziej cieszą.  Inne mogą Ci wskazać, kierunek zmian w Twojej komunikacji multimedialnej. Konstruktywna krytyka jest motorem doskonalenia i rozwoju.

Od czego zacząć?

SlideShare może być wykorzystywany jako jeden z wielu z kanałów komunikacji. I choć prezentacją można posługiwać się na każdym etapie promowania marki i tworzenia wartościowych i inspirujących treści, warto zacząć od początku. Zatem:

 • określ motywy swojego działania oraz jego cel,
 • sprawdź i dokładnie poznaj swoją grupę docelową,
 • przemyśl, co chcesz jej pokazać i powiedzieć,
 • działaj spójne ze strategią marketingową i wizerunkiem firmy.

Tylko wówczas SlideShare okaże się efektywnym narzędziem promocji Twojej organizacji. Zanim usiądziesz do tworzenia prezentacji poświęć trochę czasu na poznanie tego, co już zostało stworzone:

 • zapoznaj się z polecanymi przez zespół portalu i wyróżnionymi prezentacjami. Znajdziesz je w zakładkach Featured i Today’s Top SlideShares. Kilka podpowiedzi jak zostać wybranym znajdziesz w tej prezentacji – How to Get Picked (poniżej),
 • przeglądaj portal i szukaj przykładów, które Ci się podobają i Cię inspirują,
 • zorientuj się w tym, co się dzieje na portalu, jakie treści przyciągają użytkowników, co jest komentowane i czym się dzielą użytkownicy.

 

Podstawowe zasady tworzenia prezentacji

Kilka porad, które sprawią że Twoja prezentacja będzie przejrzysta:

 • Komunikuj się poprzez proste przekazy. Nikt nie lubi się domyślać, co autor miał na myśli.
 • Kieruj się zasadą: 1 slajd = 1 kluczowe zagadnienie.
 • Nie zaśmiecaj slajdów – mniej znaczy więcej.
 • Dobierz czcionki, kolory i obrazy spójne z Twoją firmą i branżą, w której jesteś.
 • Graj nagłówkami i tytułami.
 • Twoja historia to opowieść: ciekawa, ale krótka.
 • Bądź trendseterem i wyznaczaj standardy.

Poznać tajemnice doskonałych prezentacji na SlideShare

SlideShare wie najlepiej, jakie prezentacje najbardziej angażują użytkowników. Bazując na tej wiedzy pracownicy SlideShare przygotowali oczywiście… prezentację. Wynika z niej, że prezentacje publikowane w serwisie mają średnio 19 slajdów. Najwięcej osób, bo aż 45% użytkowników, tworzy od 10 do 30 plansz. Statystycznie na jeden slajd przypada jedno zdjęcie, zatem jest ich 19. A średnio na każdym slajdzie są umieszczone 24 wyrazy. Czy te liczby są drogowskazem do sukcesu? Sam możesz to sprawdzić.

A jeśli chcesz poznać tajemnice doskonałych prezentacji na SlideShare, czyli tych, które odniosły największy sukces i były najczęściej „share’owane”, zapoznaj się z prezentacją stworzoną przez firmę Kapost. Znajdziesz tam krótkie podpowiedzi i porady mistrzów SlideShare, którzy dobrze wiedzą, jak efektywnie wykorzystać to narzędzie: http://kapost.com/masters-of-slideshare/.

Kilka dodatkowych podpowiedzi

Roger C. Parker, wieloletni praktyk content marketingu, w jednym ze swoich eksperckich tekstów opisał kilka technicznych porad o tym,  jak sprawić, aby SlideShare był optymalnym narzędziem komunikacji i pozytywnie wpłynął na wizerunek Twojej firmy.

 • często aktualizuj zamieszczone już treści, aby każdy, kto do nich zagląda, był na  bieżąco,
 • dołączaj odpowiednie adresy URL na każdym slajdzie w Twojej prezentacji, nie zostawiaj ich na koniec materiału,
 • umieszczaj kontekstowo komentarze i eksperckie wypowiedzi w całej prezentacji,
 • wykorzystuj pliki audio i video, aby prezentacja była bardziej dynamiczna.
 • tam, gdzie to możliwe korzystaj z ciekawych nagrań.

Przygotowując jakościową prezentację zwrócić uwagę na:

 1. Tworzenie i umieszczanie infografik – obrazy przemawiają do wyobraźni. Poza tym, potrafią „żyć własnym życiem” w sieci, gdy są udostępniane.
 2. Prosty przekaz. Unikaj przeładowania treścią i ilością. Mówię stanowcze NIE, prezentacjom które maja po 100 slajdów, wypełnionych treściami zapisanymi małą czcionką.
 3. Wykorzystywanie różnych rodzajów treści: tekst, zdjęcia, materiały video, tutoriale, infografiki.
 4. Historie – pisz o tym, co chcesz osiągnąć, o swoich celach, wyzwaniach.
 5. Dostarczanie przydatnych treści – myśl o tym, co chce usłyszeć Twój klient, co może się mu przydać. Nie kieruj się tym, co jest najważniejsze dla Ciebie.
 6. Dobór słów kluczowych w tytule, opisie, nazwie pliku. Na portal SlideShare użytkownicy trafiają dzięki ruchowi organicznemu.
 7. Wykorzystaj swojego największego sprzymierzeńca – wyszukiwarkę Google i daj się znaleźć.
 8. Odpowiednie tagowanie, pozwól aby znaleźli Cię odbiorcy którzy zainteresowani są konkretnymi zagadnieniami.
 9. Dzielenie się stworzonymi prezentacjami na portalach społecznościowych, firmowych blogach czy w materiałach eksperckich – to dodatkowa promocja stworzonych treści.
 10. Jakość, inwestuj w nią. Niech Twój profesjonalizm będzie widoczny w każdym elemencie prezentacji.
 11. Bycie oryginalnym i nieprzewidywalnym. Zaskakuj, wówczas  zostaniesz zapamiętany.

Jeszcze jedno, pamiętaj, że SlideShare to kanał przede wszystkim wizerunkowy,  nie sprzedażowy. Prezentacje stricte produktowe się nie sprawdzają.  Ale przy odpowiednim podejściu o samym produkcie można kreatywnie napisać w odpowiednim kontekście.

Gdy słowo staje się obrazem

Content wizualny jest siłą napędową współczesnej komunikacji. Tworzą go zarówno marki, eksperci jak i sami użytkownicy. Obraz i słowo się uzupełniają. Mamy tendencję do szybkiego skanowania wzrokiem tekstów. Nie czytamy. A jeśli już, to musi być w nich coś, co wyraźnie nas zainteresuje – np. zdjęcie, wykres, czy tabelka. Wizualny content to sposób na pozyskanie zainteresowania odbiorcy i przekazanie mu treści w uporządkowanej formie.

Prezentacja, odpowiednio przemyślana, dopracowana wizualnie i merytorycznie jest doskonałym narzędziem, które pomaga budować relacje i promować kontekstowo markę. Niezależnie od tego, czy prezentacje multimedialne mają pokazać Twoją firmę czy produkt,  powinny powstawać z myślą  o obecnych i potencjalnych klientach. Wzbudzać ich ciekawość, dostarczać wciągających informacji, opowiadać konkretną historię. Dzięki temu czytelnicy łatwiej zrozumieją, kim jesteś i w jaki sposób Twoja firma może być dla nich użyteczna.

Platforma SlideShare, dzięki tak wielu merytorycznym dokumentom i możliwości wymiany  doświadczeń, staje się jedną z obszerniejszych bibliotek wszelkiej, użytecznej wiedzy, z której będziemy czerpać przez wiele lat. Nie powinno Cię w niej zabraknąć.

Piękne inspiracje

Na koniec zapraszam do mnie na SlideShare – znajdziesz tutaj dużo na temat content marketingu! 🙂